картинка

картинка

Какво е дигиталната ера? Времето, в което живеем. Ежедневие, немислимо без компютър.

„Немислимо” ли казах? Грешка. Да се чете „непоносимо”.

Без значение дали е в каменната или в дигиталната ера, човекът си остава все същото кървящо и смеещо се същество. Гордо изправена маймуна, която с маймунджилъците си разсмива до сълзи Създателя си.

Като скромен член на това забавно общество, наречено човечество, ще споделям тук моите възторзи и черни мисли.

Ще се радвам да чуя и вашия глас.

неделя, 29 януари 2012 г.

SNOW MOOD







Зимата победи всички съмнения 
в нейните способности









Мека, плаха и нежна в първите седмици на декември, през януари зимата показа истинското си лице – снежнобяло, студено, заслепяващо красиво. Флиртът й със слънцето и топлите му лъчи приключи и ето, господарката на този сезон, нейно величество Зимата командва парада. Сняг, преспи, снежинки, ски, пързалки, зачервени детски бузки, греяно вино и ... Какво изпускам още? Меко одеяло, хубава книга, музика, приятни разговори край масата, и безброй други зимни радости.
 
Към това зимно настроение ще прибавя и моите любителски снимки.

Малко стъпки в снега...
Замръзнали треви в езерото


И снежни кристали в преспите


И една приятна, лека, закачлива, стопляща сърцето зимна песничка.




 
И много поздрави на зимата.

четвъртък, 26 януари 2012 г.

Fall In Love With Strangers


Мисля, че всеки трябва да се влюбва в непознати. Всеки ден. Момчето в автобуса, чиито очи блестят зад теб през  целия път, момичето, което кара редом с теб колелото си, човекът, чийто блог можеш да разглеждаш с часове, или момчето от кафето, което чете любимата ти книга.
Мисля, че е полезно да си позволиш да изпитваш това. Да прегръщаш пеперудите, да накараш очите си да светят и устните ти да се разтеглят.
И мисля, че дори e по-добре да почувстваш всичко това без очаквания и надежди за нещо в замяна. Мимолетна, но не по-малко страстна любов, без страхове или задръжки.
Бъди влюбен безусловно. Бъди увлечен по непознати. Бъди свой собствен източник на любов. Има моменти, когато това е всичко, което имаш.

***
Този прекрасен авторски текст, който си позволих да преведа е написан, от автор, който не можах да открия в блога Age of Ephemera. Това е, може би, най-въздействащото място на което съм попадала в мрежата. Изчистено до съвършенство. Кратък текст. Великолепни фотографии. И нищо повече. Извинявам се за несъвършения превод. Ако някой може да предложи по-добър, с радост ще го публикувам. Също, ако някой открие нещо повече за автора, моля да ми пише.

Като се замисля, авторът не иска да го открием. Иска от нас да се влюбим в един непознат или непозната. Вече се влюбих.

Блогът:



събота, 21 януари 2012 г.

The Way of Tea




„Някои дни са хубави на вкус, а други на пипане”, както казва Рей Бредбъри, но без съмнение, всички дни са добри за пиене на чай. Още по-хубаво е чай с хубава книга. А какво ще кажете за чай с книга за чая? Обичам хубавия чай, обичам  и книгите.
Случи се така, че и двете „обичам” наскоро се срещнаха на едно място,  в книгата на Учителя Лам Кам Чуен „Пътят на ЧАЯ/ Възвишеното източно изкуство за пиене на чай”. Книгата е  преведена на български (от английски Димитър Добрев) с прекрасно оформление от издателство "Елементи". Акцентът в книгата са китайските традиции в отглеждането, приготвянето и сервирането на чай. Освен кратка история на откриването и триумфалното шествие на чая в целия свят, в книгата има много полезни факти за основните видове чай, за влиянието им върху здравето, съвети за приготвяне на чай, за избиране на чаени съдове, за поднасяне на чай, за правилно и неправилно пиене на чай и още интересни истории и легенди, много снимки и илюстрации.

Легенди за чаените листа
Откриването на чая се свързва с името на прочутия китайски император Шен Нунг, управлявал в продължение на 17 поколения преди 2700г. пр.Хр. Той бил задълбочен изследовател на билките, почитан от лечители и аптекари. Древна легенда разказва как веднъж, уморен от работа той решил да си почине и запалил огън да си свари вода.  В гърнето паднали листенца от близкото дърво. Шен Нунг изпил водата заедно с листата и след малко се почувствал свеж и ободрен. Той събрал листа от същото дърво и ги занесъл да изучава свойствата им.  Затова и напитката получила името S’ha, което  означава „опитвам”, „изследвам”.
Друга легенда за чаените листа се свързва с индийския будистки монах Бодидарма (Бодхидхарма), основателят на дзен будизма.  Той емигрирал от Индия в Китай и в планината Суншан създал манастира Шао Лин. Учейки монасите на медитация, той се зарекъл, че ще съзерцава една стена 9 години, но на втората нощ заспал. Щом се събудил, толкова се разгневил, че откъснал клепачите си и ги стъпкал на земята, за да не заспива повече. След време на това място израстнало чаено дърво с листа, които даряват бодрост и дълголетие.

Чаеният учен Ло Ю
Според преданията един монах намерил изоставено бебе насред високите тръстики  в едно езеро и го отнесъл в манастира.  Монашеството не било призвание за малкия Ло Ю и на 12 години той избягал от манастира. Срещнал хора, които му помогнали да развие литературните си дарби, но на 21 годишна възраст той решил да посвети живота си в изучаване на чая.  Всичките си опити, наблюдения и знанията от прочетените свитъци, той пренесъл в знаменития си трактат за чая S’ha Ching (“Ча дзин”, Чаеният канон). В него подробно се описва производството на чай, районите на неговото отглеждане, качествата на чая и начините за приготвяне на напитката. Посвещението му на изучаването на чая било толкова силно, че той отказал на императора предложената служба в администрацията на двореца.

Обичаи и символика
Пиенето на чай в Китай  постепенно се е превърнало в социално събитие, с  ритуали и церемониалност, които понякога носят важни послания и правят излишна размяната на думи. Например, селския обичай при сватосването изисквал семейството на младежа да изпрати сватовница с чаени дарове в къщата на избраната девойка. Според традицията, семейството на девойката приготвя чай и разговаря със сватовницата. Ако домакините изпият приготвения чай това означава съгласие с предложения годеж, ако чаят остане недокоснат, означава отказ от сватосването. 
При друг обичай, когато се иска прошка от по-възрастен човек, по-младият приготвя чай и му го поднася коленичил. Ако по-възрастният отпие от чая, означава, че приема извинението, ако остави чая, означава, че не се дава прошка.

Изкуството за приготвяне на чай
За хубавия чай не е достатъчен само качествен сорт чай. Важни са водата, каната, купичката и начинът по който си взаимодействат. Според китайската поговорка „Водата е майката на чая, каната е бащата, а въглищата са приятел на чая”.

Ще добавя и друго. Нарича се „състояние на духа”.  Още и моджо (mojo) или изкуството да се превърнем в ободряващ целия свят лековит чай, още преди да сме отпили първата глътка.

събота, 14 януари 2012 г.

MELANCHOLIA

Мисли и чувства за филма „Меланхолия”


Филмът на Ларс Фон Триер, определено не е химн за човека. 
Нито Ода на радосттта от живота. 
Той е точно това, което казва че е – МЕЛАНХОЛИЯ. 
Онова състояние, което ни обзема, когато си дадем почивка от позитивната нагласа, която всички модерни гурута в един глас ни набиват в главите. 
Не можем да бъдем позитивни непрекъснато. 
Неестествено е. 
Нормално е понякога да бъдем тъжни, гневни, дистанцирани, нещастни, дори разплакани. 
Позитивното и негативното са в нас. И всяко едно постоянно преминава в другото. Като Ин и Ян. Като две сестри, различни и обичащи се в своята различност.  
Клер  с топлата усмивка, очарователно пресъздадена от Шарлот Гинзбург и Джъстин с ледения поглед и блестящата игра на Кирстен Дънст.

Картините, които се редуват една след друга са толкова експресивни - ту монохромни, ту искрящи от светлина и цветове, запомнящи се, засядащи в съзнанието. 
Музиката на Вагнер е необходимото и достатъчно условие за фон на филма. Действието, което изглежда мудно, възнаграждава с неочаквани, резки завои  в наглед предвидимия развой на събитията.

Кога можеш да си позволиш да бъдеш себе си, да пуснеш на свобода всички дяволи, заключени  с оковите на благоприличието и да си вземеш вана на собственото си сватбено тържество?
Кога си свободен да правиш каквото ти се иска, а не каквото трябва?
Кога можеш да кажеш на шефа си, че го презираш, защото е задник, веднага след като ти е предложил повишение?
Никой, уви, не е чак толкова свободен. 
Освен, пред прага на смъртта, пред абсолютния край на всичко на тази „жестока” планета. 
Когато нямаме нищо повече за губене, само тогава можем да бъдем истински свободни. 
Очевидно, това е проклятието да бъдеш човек. 
Клето същество, разпънато на кръст между „искам” и „трябва”. 



Предполагам, всеки пречупва през своя поглед посланията на филма и съпреживява меланхолията на Ларс Фон Триер по своему. 
Казват, че идеята на филма се е родила докато се е лекувал от депресия, а образът на Джъстин материализира негови лични преживявания и усещания.  
Лично на мен, филмът въздейства на всичките ми сетива, дори като мирис и вкус. Не се почувствах депресирана. 
Не изпитах дори меланхолия. 
Усещането беше по-скоро разтърсващо, завладяващо, вдъхновяващо.  
Емоционален трус от действието на вулкана „Изкуство”.


неделя, 8 януари 2012 г.

KOPIMISM

Вероизповеданието 
на новата общност 
на „споделената култура”








Ако ви е интересно какво се случва в Интернет, докъде и доколко се разраства влиянието на пиратската партия, какви са тенденциите за контрола върху съдържанието, тази новина, вероятно ще ви бъде интересна. Но ако се интересувате от новини за състоянието на утробата на фолкзвезди или търсите цитати на най-умните мъже на нашето време, футболистите, не си губете времето да четете това.


Ето я и новината.  

„Информацията е свещена”. Това е логото на най-новата религиозна общност, регистрирана в Швеция (Missionary Church of Kopimism). След два неуспешни опита за регистрация, Копимизмът е официално признат от съответните институции в Швеция за легитимна религиозна организация. Копимистите (Kopimism от “copy me”) вярват, че споделянето на информация между хората чрез “copy” and “paste” е свещен акт, сравним със светостта на богослужебните церемонии. Бързите клавиши за копиране „CTRL+C и CTRL+V са обявени за свещени символи. Духовен водач и основател на Мисионерската църква на копимизма е Исак Гершон, 19 годишен студент по философия. Сайтът на новото религиозно движение http://kopimistsamfundet.se/ в момента е неактивен и препраща към статична страница с най-обща информация.

Последователите на новата религия не се обявяват явно в подкрепа на незаконното копиране, а по-скоро издигат в култ различните форми на свободно или добросъвестно използване на произведения (copyleft, creative commons licenses, fair use) в Интернет. Мисията им е, споделянето на файлове да получи силна подкрепа, каквато имат религиозните движения и да не се преследва от закона като нарушение. Въпреки общия скептицизъм по отношение на влиянието на новото движение върху тенденцията за засилване на авторскоправния контрол в мрежата и новите законодателни мерки за затягане на този контрол, които се обсъждат в момента в САЩ и други страни, това събитие е отражение на противоположната тенденция, изразяваща нагласата на Интернет-общността за   свободен достъп до съдържанието в мрежата. Задачата на правото е да намери точния баланс между правата на индивида и обществения интерес. Нищо ново под слънцето. 

Новото прозира другаде. То се носи във въздуха, идва с новата, „споделена култура”, родена от бума на технологиите и социалните мрежи и ще намери своето отражение и върху традиционните модели на авторското право. Интересът на хората ще се насочва все по-определено към творците, интелектуалците, менторите, които споделят и желаят идеите им да бъдат споделяни и разпространявани. Днес, ние сме свидетели на чисто нова, непозната до преди няколко години, култура на обмен, в която информацията е издигната във висша ценност. Тази култура поставя плюсове на всички онези, които щедро споделят с другите своите знания, опит, ноу-хау, творчество. Колкото повече споделяте и следвате, толкова повече ще бъдете споделяни и харесвани. Някои успешно постигат и комерсиален успех, осребрявайки чека „харесван от мнозина.”


Нужно е голямо въображение да си представим, че копимизмът може да измести хриянството, но това което несъмнено ще постигне е още едно завинтване на гайката в посока към споделената култура.