картинка

картинка

Какво е дигиталната ера? Времето, в което живеем. Ежедневие, немислимо без компютър.

„Немислимо” ли казах? Грешка. Да се чете „непоносимо”.

Без значение дали е в каменната или в дигиталната ера, човекът си остава все същото кървящо и смеещо се същество. Гордо изправена маймуна, която с маймунджилъците си разсмива до сълзи Създателя си.

Като скромен член на това забавно общество, наречено човечество, ще споделям тук моите възторзи и черни мисли.

Ще се радвам да чуя и вашия глас.

неделя, 23 декември 2012 г.

Hymn To Love


Какво празнуваме на Коледа?


Раждането на Спасителя  е символиката на  Рождеството за християните.
Затова е цялото това ликуване в цветове, позлата, украса.
Затова са подаръците. Богатата трапеза на Коледния обяд.
В коледните празници няма капка смиреност и сдържаност.
Харчат се пари с непоносима за практичността лекота. Харчат бедни и богати.
Градовете се превръщат в светещи витрини на разточителността.

Така е в New York













И в Paris













И в Beijing












И в София, също














По Коледа е обичайно да станем по-добрички.
Какво пък, веднъж в годината можем да си позволим малко щедрост.
Да си спомним за мама, да се усмихнем на съседа, да поздравим мило колегата, да забравим какъв ass е шефа. 
На Коледа стават чудеса. Наистина.

Най-голямото чудо е събуждането на човечността, размразяването на усмивките, усещането за космическа безграничност на чувството "любов".
Мъчно ми е за всички онези, които бъркат любовта с плътските радости.
Не говорим тук за тази любов. Тя е прекрасна, но недостатъчна да изпълни сърцето.
Говорим за онази любов, изказана с думите на Св. ап. Павел в неговия "Химн на Любовта". Следва цитат, който пристигна в мейл бокса ми от студена Бавария.
The Sender has … най-прекрасната усмивка на света.
Ето го и Химнът:

"Да говоря всички езици човешки и дори ангелски,
щом любов нямам,
ще бъда мед, що звънти, или кимвал, що звека.

Да имам пророчески дар и да зная всички тайни,
да имам пълно знание за всички неща
и такава силна вяра, че да мога и планини да преместям, -
ЩОМ ЛЮБОВ НЯМАМ,
НИЩО НЕ СЪМ.

И да раздам всичкия си имот,
да предам и тялото си на изгаряне, -
щом любов нямам,
нищо ме не ползува.

Любовта е дълготърпелива,
пълна с благост,
любовта не завижда,
любовта се не превъзнася,
не се гордее,
не безчинствува, не дири своето,
не се сърди, зло не мисли,
на неправда се не радва, а се радва на истина;
всичко извинява,
на всичко вярва,
на всичко се надява,
всичко претърпява.

Любовта никога не отпада,
а другите дарби, ако са пророчества, ще престанат,
ако са езици, ще замлъкнат,
ако са знание, ще изчезнат.
Защото донейде знаем и донейде пророчествуваме;
но, кога дойде съвършеното знание, тогава това "донейде" ще изчезне.

Когато бях младенец,
като младенец говорех,
като младенец мислех
и като младенец разсъждавах;
а като станах мъж, оставих младенческото.

Сега виждаме смътно като през огледало,
а тогава - лице с лице;
сега зная донейде, а тогава ще позная,
както и бидох познат.

А сега остават тия три:
Вяра,
Надежда,
Любов;
но по-голяма от тях
е
Любовта."

P.S. Както винаги, ще се радвам да чуя и твоите мисли, Скъпи Читателю


вторник, 18 декември 2012 г.

The Price Is Right



Да познаеш цената на нещо (вещ, стока, продукт) е древно, чак от миналия век, ТВ шоу в САЩ. 

Победителите печелят награди – кеш или потребителски стоки.  
Реклама, забавление, приходи за медиата и продуцента, авторски права за създателя на играта и така нататък.  
Масови развлечения за потребителите от потребителското общество.
Консумирай!
Потребявай!
Купи!
Печели!
Спести!

Какво още?
Грабни!
Грабни с Грабо! Грабни Промо-пакета! Грабни 3 в 1!


Грабнахме ли си достатъчно в тъй наречения наш Живот? 
Грабнахме ли си стотици хиляди усмивки? 
Сладкиши? Прегръдки? Радостни моменти? Здраве?

А колко платихме за всичко? 
Познахме ли предварително цената на всяко нещо?
Как и с какво платихме?

Изкушавам се да напиша разбирането на Хем /така са наричали Хемингуей някои от близките му/.
Какво пък, ето неговото виждане за цената на нещата:

“За всичко се плаща. В това поне човек може да бъде уверен. Смятах, че съм платил за всичко. Не тъй както една жена плаща, и плаща, и плаща. Не става въпрос за възмездие или наказание. Просто за размяна на ценности. Даваш нещо, за да вземеш нещо друго. Или работиш, за да имаш нещо. За всичко повече или по-малко хубаво трябва да платиш. Аз платих за доста неща, които исках да имам, затова сега животът ми е приятен. Плаща се или като учиш, или добивайки опит, или като рискуваш, или с пари.. Да се радваш на живота, значи да умееш да получиш толкова, за колкото си платил и когато го получиш, да съзнаваш, че си го получил. А да получиш толкова за колкото плащаш – може. Светът е фирма, която търгува почтено. Тази философия ми изглеждаше добра.”
Ърнест Хемингуей / Фиеста
..............................................................
P.S. Дали съм съгласна с това?
       Разбира се. Абсолютно.