картинка

картинка

Какво е дигиталната ера? Времето, в което живеем. Ежедневие, немислимо без компютър.

„Немислимо” ли казах? Грешка. Да се чете „непоносимо”.

Без значение дали е в каменната или в дигиталната ера, човекът си остава все същото кървящо и смеещо се същество. Гордо изправена маймуна, която с маймунджилъците си разсмива до сълзи Създателя си.

Като скромен член на това забавно общество, наречено човечество, ще споделям тук моите възторзи и черни мисли.

Ще се радвам да чуя и вашия глас.

Показват се публикациите с етикет Imagery. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Imagery. Показване на всички публикации

петък, 6 май 2016 г.

So Digitally!



Днес си купих едно списание.
От онези, напечатани на лъскава хартия. Тежи цял тон.
Да разкъсам целофана и да прелиствам бавно тежките страници
докато се излежавам с меко одеялце на дивана в съботния следобед 
е най-простият и достъпен за мен начин за релакс в дъждовните  уикенди.
Към този домошарски уют добавям и чашка черно кафе и черно като душата на дявола брауни с бадемови люспи и разбира се  full HD & relax music в YouTube.
Къде са дигиталните неща тук?
Търпение. Идват!

Накратко.
Не се получи по гореописания начин.
Всеки елемент от моята рецепта за приятно следобедно безделничене си беше на мястото с изключение на лъскавото списание.
Оказа се пълно разочарование.
Две  трети  - реклами на превзети, безумно скъпи боклуци, притежанието на които по никакъв начин не се вмества, поне в моята представа за щастие.
Текстовете – лигаво сладострастни въздишки по неземни богатства и красоти във вид на бижута, часовници, парфюми и прочее неща, които рано или късно омръзват…
A  статията - възхвала  за дъщерята на коняра, станала графиня фон не знам си коя след безумен галоп през половин дузина бракове с милионери и прочее щателно подбирани мъже, направо ме потресе.
До степен, че захвърлих списанието на пода.
Докато си губих времето, прелиствайки в търсене на нещо свястно за четене и гледане, кафето ми изстина. Забравих  и  за черните сладки.

За щастие,  пет минути по-късно напълно се прехласнах   в един сайт, отваряйки едно след друго видео с работите на един дигитален артист.
Въпреки резервите ми към модернистичното изкуство с всичките му инсталации, пърформанси и прочее визуализации и концептуализации, с ръка на сърцето признавам, че дигиталното изкуство все повече ме изумява и стъписва с неподозирания си начин на въздействие. Защото... Просто защото идеите оживяват пред очите ти. 
Такива преживявания наричам:
So Digitally!
Това е. 

Работите на Bart Hess, могат да се видят тук:
Любимата ми e Digital Artifacts. 

Извън темата,  обратно в офлайн реалността днес,
на всички, които носят гордото име Георги
Честит Имен Ден!

на всички останали
Честит Ден на Храбростта!

Струва си да я отбележим и възхваляваме, защото
всеки ден
имаме нужда
от храброст
за да започнем и завършим 
поредната си битка.


четвъртък, 16 април 2015 г.

Blue and Blues

Blue: Синьо, цветът на мечтите и разстоянията до тях
Blues: Музиката на тъгата и несподелените блянове


Невинаги е лесно да опишеш с какво те завладява една картина.
Дали с настроението, което създава?
Дали с колорита си?
Или с темата?
Или с образите?
Все едно.

Мога да разбера болезнената обсесия на колекционерите на изкуство.
Защото ...
“С всяка една рисунка светът се преоткрива и се ражда отново. Всяка творба е изобретение, защото е нова и неповторима. Рисуването е и връзка с отвъдното, освен с реалния живот. То е усамотение, в което художникът хваща късове от живота, за да ги комбинира”
цитат Интернет | неизвестен автор , художник

И понеже малкото читатели на този блог, скътан в дебрите на мрежата, 
четат написаното тук анонимно, /защо ли?/,
не вярвам някой да се осмели да сподели с мен и със света коя е любимата му картина и защо.

Няма значение.

петък, 4 май 2012 г.

Keith Haring's Imagery





Кийт Харинг е живял твърде малко. Като кибритена клечка, която е лумнала внезапно в тъмното, с ослепителния блясък на таланта, наричан още „гениалност”.
Какво е създал?

Например, това


И това



Също това



Ако не беше Гугъл, никога нямаше да разровя нета надлъж и нашир, за да открия, ето това


Какво значение има как се нарича стилът му, в какви училища е учил, в какви галерии е излагал и така нататък. 
Думи, думи, думи. Те ни казват какво да мислим. А това не ни е нужно. 
Важно е какво чувстваме.
Може би нещо шарено, закачливо, игриво, лудешко, забавно, тъжно. 
Все едно надзърнах в света на едно дете. 
Опитайте и вие. 


петък, 17 февруари 2012 г.

URBAN ART: across the street


В тези мразовити дни, в разгара на лютата зима, освен традиционната  топла напитка, ето още една идея за сгряване  на сетивата. 
Топло, горещо, експресивно, шарено, идейно, просто испанско. С тези много прилагателни, които навързах, искам да изразя удоволствието си от една изложба в испанския културен институт Сарвантес.

„Изразът „градско изкуство”, така както го използваме днес, е наскоро създаден термин, предназначен да обозначава също наскоро възникнала реалност: работата на онези артисти, които дошли в голямата си част (но не всички) от света на графитите, повлияни по някакъв начин от него или просто привлечени от широката витрина на стените в града, решават да излагат творчеството си на улицата, публично и безплатно.”


Гилиермо де ла Мадрид 
от блога Написано на стената:

Ако сте жадни за още испанско, и освен малагийското виното не ви достига само капка вдъхновение, ето малко   Malagueña salerosa (Листенца от рози на Малага) на Magnifico
 

неделя, 29 януари 2012 г.

SNOW MOOD







Зимата победи всички съмнения 
в нейните способности









Мека, плаха и нежна в първите седмици на декември, през януари зимата показа истинското си лице – снежнобяло, студено, заслепяващо красиво. Флиртът й със слънцето и топлите му лъчи приключи и ето, господарката на този сезон, нейно величество Зимата командва парада. Сняг, преспи, снежинки, ски, пързалки, зачервени детски бузки, греяно вино и ... Какво изпускам още? Меко одеяло, хубава книга, музика, приятни разговори край масата, и безброй други зимни радости.
 
Към това зимно настроение ще прибавя и моите любителски снимки.

Малко стъпки в снега...
Замръзнали треви в езерото


И снежни кристали в преспите


И една приятна, лека, закачлива, стопляща сърцето зимна песничка.




 
И много поздрави на зимата.